ŞİŞECAM’IN HAZİNE DÖNÜŞÜMÜ’NE ABD’DEN PRESTİJLİ ALEXANDER HAMİLTON ÖDÜLÜ


Şişecam’ın Hazine Dönüşümü’ne ABD’den 

Prestijli Alexander Hamilton Ödülü

 

Cam ve kimyasallar sektörlerinin global oyuncusu Şişecam, dijital hazine yönetimi projesiyle, Treasury&Risk tarafından verilen ve hazine dünyasının en prestijli ödülleri olarak kabul edilen Alexander Hamilton Ödülleri’nde ‘Treasury Transformation’ (Hazine Dönüşümü) kategorisinde 2022 finalistleri arasına adını yazdırarak ilk 3’e girmeyi başardı. Ödüller, Mart 2022’de sahiplerini bulacak.


09.12.2021 – Cam ve kimyasallar sektörlerinde global bir oyuncu olan, Şişecam, finans dünyasındaki son trendleri takip etmeye ve öncü faaliyetlerde bulunarak, dünya çapında reputasyonu yüksek, prestijli ödüllerle taçlandırılan projelere imza atmaya devam ediyor. Hazine dönüşümü alanında geçtiğimiz yıl İngiltere’den ödül alan Şişecam, şimdi de ABD’de 26 yıldır düzenlenen Alexander Hamilton Ödülleri’nde ‘Treasury Transformation – Hazine Dönüşümü’ kategorisinde adını 2022 finalistleri arasına yazdırdı. 2022 yılı mart ayında açıklanacak olan önemli ödüllerden birini almaya şimdiden hak kazanan Şişecam; dünyanın en değerli şirketlerinin hazine alanındaki başarılı projelerinin yarıştığı ödül platformu aracılığıyla global arenada adından söz ettirmeyi bir kez daha başardı.

 

Bugün 14 ülkede üretim, 150 ülkede satış ağı bulunan Şişecam, Hazine Dönüşüm projesi kapsamında, global ölçekteki hazine operasyonlarını dijitalleştirdi ve merkezileştirilmesini sağladı. Yüksek güvenlikli ve manuel müdahaleye kapalı ödeme yönetimi, yapay zekâ destekli sahtecilik (fraud) kontrol mekanizması ve tedarikçi finansmanı programı, projedeki kayda değer başarılar arasında yer aldı. Ayrıca, bir sanayi kuruluşu olarak kurum içinde “Finansal teknolojiler” bölümünün kurulması ve bu alanda yetkin bir ekibin görevlendirilerek finansal teknolojilerde dış kaynak kullanımına ek olarak, insan kaynağı yatırımının da yapılması, ödülün kazanılmasında etkin bir rol oynadı. 

 

Şişecam, dijital hazine yönetimi projesiyle 2021 yılında ayrıca İngiltere merkezli Treasury Today’in Adam Smith Ödülleri’nde Best Cyber-Security Solution (En İyi Siber Güvenlik Çözümü) dalında da ödül almaya hak kazanmıştı.

 

Treasury & Risk, üst düzey hazine ve finans yöneticilerine, işlerini doğru yönde ilerletmek için ihtiyaç duydukları stratejik içerikleri, kritik bilgileri ve analizleri sağlayan önemli bir platform. Treasury & Risk tarafından 26 yıldır verilen Alexander Hamilton Ödülleri, süreç yenilikleri ve teknoloji uygulamaları yoluyla hazine, finans ve risk yönetiminde büyük atılımlar yapan şirketleri ödüllendiriyor. Geçmiş yıllarda ödül alanlar arasında Google, Walmart, Intel, eBay, Ford, General Motors, Mastercard ve Pfizer da bulunuyor. Ödüller 5 kategoride veriliyor. Kategoriler şöyle sıralanıyor: Treasury transformation (hazine dönüşümü), Technology excellence (teknoloji mükemmelliği), Working Capital Management: Partner Impact (İşletme Sermayesi Yönetimi: İş Ortağı Etkisi), Liquidity management (likidite yönetimi), Best practices in restricted / emerging markets (Kısıtlı/Gelişmekte Olan Piyasalarda En İyi Uygulamalar). Alexander Hamilton Ödülleri’nin 2022 ödül kazananları arasında Şişecam’ın yanı sıra Microsoft, HP, Boston Scientific ve Bristol Myers Squibb gibi global şirketler de yer alıyor.


Şişecam Hakkında

Türkiye’nin en köklü kuruluşları arasında yer alan Şişecam düzcam, cam ev eşyası, cam ambalaj ve cam elyafı gibi camın tüm temel alanları ile soda ve krom bileşiklerini kapsayan iş kollarında küresel bir oyuncudur. Bugün dünyada cam ev eşyasında en büyük iki, cam ambalaj ve düzcamda ise en büyük beş üretici arasından yer alan Şişecam, dünyanın en büyük sekizinci soda üreticisi olmasının yanı sıra krom kimyasallarında dünya lideridir.

Düzcamcam ev eşyasıcam ambalajkimyasallar, otomotiv, cam elyaf, maden, enerji ve geri dönüşüm iş kollarında öncü bir rol üstlenen Şişecam, Türkiye’nin yanı sıra Almanya, İtalya, Bulgaristan, Romanya, Slovakya, Macaristan, Bosna Hersek, Rusya Federasyonu, Gürcistan, Ukrayna, Mısır, Hindistan ve ABD’de üretim faaliyetlerini yürütmektedir.

 Şişecam, 86 yıllık deneyimi, 22 Bin çalışanı, dört kıtada 14 ülkeye yayılan üretim faaliyetleri ve 150 ülkeyi aşan satışlarıyla uluslararası ölçekte bir şirket olarak, ana faaliyet alanlarında dünyanın en büyük üç üreticisinden biri olma hedefiyle yoluna devam etmektedir.

www.sisecam.com.tr

Diğer İçerikler