SCOUTIUM ACADEMY TÜRKİYE VE DÜNYADAKİ SCOUT SİSTEMİNİ MASAYA YATIRIYOR

SCOUTIUM ACADEMY DÜZENLEDİĞİ WEBİNARLARLA TÜRKİYE VE DÜNYADAKİ SCOUT SİSTEMİNİ MASAYA YATIRIYOR…


SCOUTLAR ‘SPOR YORUMCUSU GÖZÜNDEN SCOUTİNG’ ETKİNLİĞİNDE BULUŞTU


Türk futbolunun geleceğine yatırım yapan dijital futbol gözlemciliği platformu Scoutium, yetenekli futbolcuların yanı sıra gözlemcilerin de keşfedilmesine aracılık ediyor. Türk futbolundaki scouting sisteminin ve Scoutium’un bu sisteme getirdiği yenilik ve katkılarının konuşulduğu webinar serisinin ikincisi ‘Spor Yorumcusu Gözünden Scouting’ online olarak gerçekleştirildi. Yaklaşık 60 kadar Scoutium Academy scoutunun katıldığı etkinliğin konuşmacısı spor yorumcusu Serkan Akkoyun oldu.


Dijital futbol gözlemciliği platformu Scoutium, Türk futboluna ve scout sistemine katkı sağlamak için çalışmalarına devam ediyor.


Yetenekli futbolcuların yanı sıra yetenekli gözlemcilerin de keşfedilmesini sağlayan Scoutium, gerçekleştirdiği etkinliklerle tüm futbol paydaşlarını bir araya getiriyor. Spor yorumcusu Serkan Akkoyun’un konuşmacı olarak yer aldığı webinar serisinin ikincisi ‘Spor Yorumcusu Gözünden Scouting’ online olarak gerçekleştirildi.


Etkinlikte konuşan Scoutium CEO’su Efe Aydın, “Dünya’da 18 yaş altı ve amatör liglerde forma giyen 45 milyon futbolcudan 44.9 milyon futbolcu hakkında kayıtlı hiçbir veri ve 90 dakika video yok. Geleneksel yöntemlerle futbolcu takip etmek, kulüplere çok fazla para ve zaman kaybettiriyor. Kulüpler ve federasyonlar yetenekleri keşfetmekte, futbolcular da keşfedilmekte zorlanıyor. Biz de bu problemi Scoutium’a özel bir yöntemle çözüyoruz. Futbolseverler arasından aramıza katılan video uzmanları 90 dakikalık maç videolarını çekerek sisteme yüklüyor, scoutlarımız maçlardaki futbolcuları Scoutium formatında analiz ediyor. Scoutium Academy olarak gerçekleştirdiğimiz eğitim ve seminerlerin yanı sıra bugün gerçekleştirdiğimiz etkinliklerle de tüm scoutlarımıza kendilerini geliştirmeleri ve sektörü farklı açılardan görebilmeleri konusunda destek oluyor. Bu etkinlikte bizimle birlikte olan scoutlarımız Scoutium Academy'de aldıkları eğitimler ve katıldıkları bu tarz etkinliklerle birlikte analizlerini yapmaya tüm hızıyla devam ediyor. Bu analizler ile kulüpler futbolcu keşfetmeye futbolcular keşfedilmeye bir adım daha yaklaşıyor” dedi.


Türkiye ve dünyada ilk olan bir iş modelini yerli bir girişimle hayata geçirdiklerini söyleyen Aydın, “Öncelikli olarak Türkiye’deki büyümemizi sürdürerek tüm kulüplere ve futbolculara ulaşmak ve hizmet vermek amacındayız. Global hedeflerimiz doğrultusunda, çalışmalarına devam ettiğimiz Almanya’da da aynı başarıyı elde ederek, 10 milyon doların üzerinde bir yatırım daha alarak tüm dünyaya ve spor branşlarına yayılmak istiyoruz. Genç ve iyi bir ekibimiz var. Futbolculara, kulüplere ve futbolseverlere katkıda bulunmak için çok çalışıyoruz. Almış olduğumuz yatırımlarla beraber ekibimiz büyüyecek ve operasyonlarımız daha da hızlanacak. Bu sebeple bu alanda kariyer yapmak isteyen genç ve dinamik arkadaşlarımızı her zaman Scoutium çatısı altında görmek istiyoruz” dedi.


Scoutium Academy etkinliğinde scoutlarla bir araya gelmekten çok memnun olduğunu belirten Serkan Akkoyun “Scoutingin en önemli katkısı; sizi her türlü ekonomik zarardan kurtarmaya çalışmak. Oyuncuları gözlemlemek sadece saha içinde değil, kent sosyolojisine kadar uzanması gereken geniş bir perspektiften bakılması gereken bir durum. Çünkü insani yönlerin ele alınmadığı bir rapor, tam anlamıyla takımlara doğru kişinin alınmaması anlamına gelir. Takım-futbolcu uyumsuzluk ve başarısızlıklarına bu açıdan bakılabilir. Scoutların analistlerden farkı da bu noktada ortaya çıkıyor. Analist daha saha içi, scouting ise çok daha kapsamlı bir olgu. Çok daha detaylı bir araştırmanın bu sorunu çözüme yaklaştırması daha muhtemel. Bazı başarılı modellemeler uygulayan takımlarda A takımların oyunu altyapılara göre belirleniyor. Sistemin aşağıdan yukarıya daha doğru şekillendiği örnekler daha etkili sonuçlar doğuruyor. Bu noktada; Scoutium’un yaptığı iş daha da önem kazanıyor” dedi.

Diğer İçerikler