KÜ ÇOCUK KİTAP - GELMEK VE GİTMEK

GELMEK VE GİTMEK


Koç Üniversitesi Çocuk (KÜ Çocuk) tarafından yayımlanan
“Gelmek ve Gitmek”te yazar Isabel Minhós Martins ve
çizer Bernardo P. Carvalho, bize “ufak” bir hatırlatma yapıyor:
 Dünya üzerinde hareket eden tek canlı bizler değiliz.
 

 

Görünüşe bakılırsa “gelmek ve gitmek” çok kolay. Biz insanlar için yolculuk yapmak çok daha kolay. Teknoloji ilerledikçe, Dünya’yı paylaştığımız diğer hayvanlarla aramızdaki farkı açtık. Bacaklarımız ve ayaklarımız var ama biz bundan daha fazlasına sahibiz: arabalar, gemiler, uçaklar, bisikletler, motosikletler ve kamyonlar... Hiç gitmediğimiz kadar uzak yerlere, hiç gitmediğimiz kadar hızla gidip gelmeye başladık. Tüm alkışlar bize! 

 

Fakat, kendimizi ve dünyadaki şeyleri bir yerden bir yere götürmenin bazı sonuçları da var. Yeni yollar açmamız, dağları delmemiz, asfalttan ve demirden yollar inşa etmemiz gerekti. Bu gezegende kimseyi rahatsız etmeden hareket eden kutup sumrularının, Afrika antiloplarının ve kelebeklerin bu durumdan memnun olduklarını söyleyebilir miyiz? 

 

Isabel Minhós Martins’in kaleme aldığı ve Bernardo P. Carvalho’nun harika çizimlerinin eşlik ettiği Gelmek ve Gitmek kitabı, bize “ufak” bir hatırlatma yapıyor: Dünya üzerinde hareket eden tek canlı bizler değiliz. Belki de biraz yavaşlamalı ve yeniden düşünmeliyiz... “Derler ki, kafa yalnızca şapka takmak için değildir.”

 

ALDIĞI ÖDÜLLER:

 

2015 (Brezilya) FNLIJ, Portekiz Dili Edebiyatı Kategorisi Seçkisi

2012 (Portekiz) Ilustrarte, Çocuk Kitapları İllüstrasyon Bienali Seçkisi

2014 (İtalya) Andersen Ödülü, “Best Divulgation Book” Kategorisi

 

 


Künye Bilgisi:


Gelmek ve Gitmek

 

Yazan: Isabel Minhós Martins

Resimleyen: Bernardo P. Carvalho

Çeviren: Sevcan Şahin

Yayın tarihi: Ekim 2021

Fiyat (KDV Dahil): 38 TL (KDV’den muaftır)

ISBN: 978-605-7685-99-5

Barkod: 9786057685995
 Ürün Sırası: 
15

Ebat: 22 x 26 cm

Sayfa Sayısı: 48

Kapak Türü: Karton Kapak

 

 


KOÇ ÜNİVERSİTESİ ÇOCUK HAKKINDA

 

Alanında öncü ve güncel bilgiyi içeren başlıkları okura sunmayı amaçlayan Koç Üniversitesi Yayınları (KÜY), “dünyayı merak edenler için” sloganıyla, bu hedefini çocuk kitapları yayımcılığına da taşıyor. 

 

Koç Üniversitesi Yayınları’nın yetişkinlere yönelik kitaplarında olduğu gibi, çocuk kitaplarının seçiminde ve yayına hazırlanmasında da, üstün yetenekli gençler ile değerli öğretim görevlilerini bir araya getirerek bilime evrensel düzeyde katkıda bulunmayı amaçlayan Koç Üniversitesi’nin uzman akademisyenlerinin görüşleri doğrultusunda hareket ediliyor.

 

Koç Üniversitesi Çocuk (KÜ Çocuk) bünyesinde, dünyadan ve ülkemizden çocuk edebiyatının yaratıcı yazarlarının kaleme aldıkları nitelikli eserler, yetenekli illüstratörlerin çizimleri eşliğinde okurla buluşacak. Okumanın yanı sıra, bilgi edinmeyi interaktif hale getiren uygulamalı alıştırmaların yer aldığı, farklı tasarımlara sahip özel kitaplar da KÜ Çocuk’un yayın programında geniş bir yer tutuyor.

 

Bilim, çevre, sanat, etik, cinsiyet, hoşgörü gibi günümüzün ve geleceğin önemli kavramlarının ele alındığı, dünyanın farklı coğrafyalarından ve farklı kültürlerinden seçilen örnek kitaplar, her yaştan çocuklara hitap ediyor. 

 

Kitapların çocuk gelişimi ve eğitimi üzerindeki belirleyici etkisi göz önünde tutularak, uzmanlıkları çocuk dil gelişimi, okuma-anlama becerileri, çocuk kitapları, sanat, tasarım ve kültürel sosyoloji olan, Koç Üniversitesi öğretim üyelerinden oluşan akademik bir danışma kurulunun önerileri doğrultusunda oluşturulan Koç Üniversitesi Yayınları Çocuk Kitapları seçkisi, ömür boyu sürecek bir okuma alışkanlığının, öğrenme isteğinin ve keşif merakının ilk adımı olarak nitelendirilebilir.

Diğer İçerikler