KİTAP - BENCİL MAYMUN

BENCİL MAYMUN

İNSAN DOĞASI VE YOKOLUŞA GİDEN YOLUMUZ 

 

Biyoloji profesörü Nicholas P. Money’in kaleme aldığı
“Bencil Maymun”, Koç Üniversitesi Yayınları’ndan (KÜY) çıktı. Türkçeye Mehmet Doğan’ın çevirdiği çalışma, biz insanların
 ne olduğunu işliyor.

 

 

Orta yaşlarında orta boy bir yıldızın yörüngesine kapılmış gezegenlerin üçüncüsünde 3,3 milyar yıl önce filizlendik. Bin asır önce Rift Vadisi’ni terk edip dünyaya açıldık. Beslenme konusundaki esnekliğimiz, 16 milyar sinir hücresine ev sahipliği yapan görkemli neokorteksimiz ve doğayı dönüştürme konusundaki kabarık sicilimiz bizi memeliler arasında özel bir yere taşıdı. 100.000 yıldır etrafta kasıla kasıla yürüyor, 18. yüzyıldan beri kendimize bilge sıfatını yakıştırıyoruz. Bizler Homo sapiens’iz.

 

Nicholas P. Money, modern insana seslendiği manifestosunda bu tabloyu başaşağı ediyor. Batı bilimi ölümcül bir hataya dönüştükçe doğa dikiş yerlerinden sökülüyor. Görkemin yerini gösteriş aldıkça, Homo sapiens yerini Homo narcissus’a terk ediyor. Ben hissini veren seyin “biz” olduğu unutuldukça Bencil Maymun kurtuluş umudunu yitiriyor. Bu karamsar hikâyenin ışıklarını söndürmeden önce insanlığın berbat ettiği şeye dürüstçe bakmaya ve hatasını kabullenmeye cesaret edenler için bir umut zerresi, bir ipucu da bırakıyor Money: Zarafet. Ancak ve ancak doğanın geri kalanına karşı göstereceğimiz nezaketle gelecek.

 

“İnsanın bencilliği bizi biyosferin çöküşünden sorumlu olmak gibi tatsız bir duruma getirdi. Bu tarihsel kavşakta yer almak, ayrıcalıklı ancak bir o kadar nahoş bir konumda olmakla eşdeğer, mesela İS 79’da Vezüv Dağı yakınlarında yaşayan Romalıların başına gelen felaket gibi. 14. yüzyılda Büyük Veba Salgını’na şahit olmak da insanın umutlarını yeşertmemiştir. Benim gibi, vebanın irinle şişmiş kurbanları da hem kendi ölümleriyle hem uygarlığın sonuyla karşı karşıya geldiklerine inanıyordu. En azından, ilelebet lanetlenme konusunda endişelenmemiz gerekmeyecek. Bu inanılmaz durumla yüz yüze geldiğimizde, belki de nihayet sarsılmaz narsisizmimizi aşacağız. İster ünlü olun ister köylü, sizi hiçbir şey kurtarmayacak ve gelecekte, nasıl bir itibar bıraktığınızı umursayan kimse kalmayacak. Milyonlarca kitap ya da albüm satmış, atletik hüneriniz sayesinde stadyumları doldurmuş olabilirsiniz, ama yakın gelecekte bunu sallayan kimse kalmayacak.”


 Künye Bilgisi:


Bencil Maymun: İnsan Doğası ve Yokoluşa Giden Yolumuz 

 

Orijinal adı: The Selfish Ape: Human Nature and Our Path to Extinction

Yazar: Nicholas P. Money

Çeviren: Mehmet Doğan 

Yayın tarihi: Ocak 2021

Fiyat (KDV’den muaftır): 26 TL

ISBN: 978-605-7685-63-6

Barkod: 9786057685636

Ürün Sırası: 235

Ana Kategori: Bilim, Antropoloji

Ebat: 13,5 x 20 cm

Sayfa Sayısı: 128

Kapak Türü: Karton Kapak

 

 


KOÇ ÜNİVERSİTESİ YAYINLARI HAKKINDA

 

Koç Üniversitesi’nin “mükemmellik merkezi” olma hedefinin barındırdığı öncülük arzusunu benimseyen Koç Üniversitesi Yayınları (KÜY), yayımladığı kitapları, kendi alanlarının en ileri bilgisini sunacak başlıklar arasından seçiyor. 

 

Burasının Bilgisi dizisinde, bu coğrafya hakkında ve/veya bu coğrafyadan (geniş anlamıyla Ortadoğu) araştırmacılar tarafından yazılmış kitaplar yer alıyor. Literatüre ciddi katkı sağlayan, paradigmaları sorgulayan ya da değiştiren, daha önce kullanılmamış bulguları ya da uygulanmamış analiz yönetimlerini benimseyen önemli çalışmalar bunlar. Tarih, sanat tarihi, siyaset, sosyoloji, arkeoloji, cinsiyet çalışmaları, kültürel çalışmalar alanlarında yapılmış araştırmalar öne çıkıyor.

 

Uçbeyleri dizisi genel okuru hedefleyen, her alt dizide o alanda bildiklerimizin sınırını ortaya koyan (“state-of-the-art”) ya da o sınırı ileri taşıyan, iyi yazılmış, ilginç ve ufuk açıcı kitaplardan oluşuyor. Pozitif bilimler, beşeri bilimler, sosyal bilimler, edebiyat kuramı, sanat, hukuk, tıp, etik gibi alanlar bu dizinin kapsamına giriyor.

 

Maddiyat dizisiyse Uçbeyleri’nin yaklaşımını finans, ekonomi, işletme, inovasyon, girişimcilik alanlarına uyguluyor.

 

KÜY kitapları; radikal demokrasi yaklaşımını, çağdaş sanat dünyasının sorunlarını, mülkiyetsiz yapıp yapamayacağımızı, hayvanlarla insanların ortaklaşa yaşadığı bir toplumun temel ilkelerini, uygarlık dediğimiz şey yıkılırsa sıfırdan nasıl başlayabileceğimizi, küresel ısınmanın arz dengesini, toplumsal adaletin nasıl kurulması gerektiğini, genç olma takıntımızın sonuçlarını, acının tarihini, insanlığı nasıl bir genetik geleceğin beklediğini sorguluyor. Her yıl artan başlık sayısıyla KÜY, hem akademik yayıncılığın, hem de entelektüel dünyamızın boşluklarını en etkili şekilde doldurmaya çalışıyor. 

 

KÜY kitaplarının satışlarından elde edilen gelir, Koç Üniversitesi öğrencilerine burs vermekte kullanılıyor.

Diğer İçerikler