ÜNLÜ AKTÖR MICHAEL B. JORDAN ANTRENMAN İPUÇLARINI VE PES ETMEMENİN KURALLARINI PAYLAŞIYOR

MICHAEL B. JORDAN ANTRENMAN İPUÇLARINI VE PES ETMEMENİN KURALLARINI PAYLAŞIYOR


Spor salonlarında sınırları zorlayan Michael B. Jordan, “Sonuna kadar gitmek istiyorum ve büyük oynuyorum” diyor. Ünlü aktör antrenman ipuçlarını ve asla pes etmemenin kurallarını anlatıyor.


İsmi yüzünden çocukken kendisiyle çok dalga geçildiğini söyleyen ünlü aktör Michael B. Jordan, bu durumun rekabetçi ruhunu ateşlemeye yaradığını ve daha sıkı çalışmasına sebeğ olduğunu söylüyor.


Gelmiş geçmiş en iyi sporculardan biriyle aynı ismi taşıyan Jordan, bu adı kendisini agresif antrenmanları için motive etmekte kullanıyor ve “sağlık uğurum” diyor. Zamanında kendisiyle dalga geçenleri utandırmak için spora başlamış olsa da spor artık günlük hayat mantrası haline gelmiş. Jordan, “Hayatta her zaman herkesin iki katı çalışmam gerekiyormuş gibi hissediyorum” diyor. “Çok genç yaşta kendime 20’li yaşlarımı çalışmaya adayacağıma söz verdim. Devamlı dışarda değilim. Partilere gitmiyorum… Gelişmek, büyümek ve kendim üzerinde çalışmakla uğraşıyorum.”


Tüm bu 7/24 odaklanma ve adanmışlığa rağmen Jordan’ın antrenman sırasında zorlandığı anlar da olmuyor değil (netice de o da insan). Pes etme isteğine karşı koymak için kullanabileceğiniz dört ana ipucunu aşağıda paylaşıyoruz:


STRESİ FİTNES YAKITINIZ YAPIN


“Genelde spor salonuna girdiğimde çok stresli olurum. O anda canımı sıkan her ne ise onu spor salonunda bırakacağımı düşünür, sonra üzerine antrenman yaparım. Antrenmanın bir yerinde de artık canımı sıkan şeyi düşünmediğimi fark ederim. Hatta bazen sorunların ve stresin salona girerken düşündüğüm kadar da kötü olmadığını görürüm. Bu bakış açısı bazı şeylere karşı tepkilerimi değiştiriyor.”


SPORU KAÇILACAK BİR ANGARYADAN ZİYADE DAHA İYİ YAŞAMAK İÇİN BİR ŞANS OLARAK GÖRÜN


“Hayatta size tek bir vücut veriliyor ve ona bakabildiğiniz kadar iyi bakmanız lazım. Eğer sağlığınız iyi değilse, zihinsel olarak güçlü değilseniz, fiziksel olarak fit değilseniz enerjik hissedip yoğun bir günü atlatmanız da pek kolay olmayacaktır...”


HER TEKRAR İÇİN TAAHHÜTTE BULUNUN


“Seti bitirin, rutini tamamlayın. Yarısında bırakamazsınız…Ben işimi yarısında bırakamam... Bir ilişkiyi de yarısında bırakamam. Pes etmek benim aklıma düşmesine bile izin vermediğim bir şey..”


SİZİ HEYECANLANDIRAN SPORU SEÇİN


“Boks. Ben bağlandım mı sanki çevremdeki her şey de yerine oturuyor. Temiz bir vuruş yaptınız mı hemen anlıyorsunuz. Hissediyorsunuz. Akıyor ve yerine oturuyor. Keyifli olan o doğru yumrukları aramak.”


Sonuncusu muhtemelen dördü içinde en önemlisi ve daha fazlasını istemenizi sağlayacak olan da o. Jordan’la daha önce çalışmış olan Nike Baş Antrenörlerinden Joe Holder “Bir spor dalına ya da egzersiz tipine bağlı hissederseniz taahhüdünüzü devam ettirme ihtimaliniz ciddi bir biçimde artıyor.” diyor. “Bir aktiviteyi severek yapmanız, kilo vermek gibi dış etkenler için zorla kendinizi motive etmeye çalışmanıza kıyasla çok daha güçlü. İşte o zaman bu aktivite, angaryadan çıkıp hayat tarzınızın bir parçası haline dönüşüyor...”


Jordan, bu bağı boks ile kurmuş. Bir boksörü canlandırma fırsatı yakalamış bir aktör olarak hayatının bu iki aşkını bir araya getirme şansına sahip olmuş. Ama sadece boks tipi antrenmanlar yapmıyor. Jordan oynayacağı her yeni rol için o karakterin yapacağı cinsten antrenmanlar yapıyor. Bu “metotlu antrenman” zihin ve bedeninin sıkılmasına engel olurken becerilerini keskinleştirmesini ve tekdüze spor platosundan de kaçınmasını sağlıyor (ne kadar uğraşırsan uğraş artık sonuç alamadığın noktadan).


Holder “Egzersiz bilimi açısından bakıldığında, hangi düzeyde olursa olsun herkesin rutinini değiştirerek geliştirilmeyi bekleyen esneklik, dayanıklılık, hız vb. on diğer becerilerine de odaklanması gerekir ki fiziksel ve zihinsel olarak yerinizde saymayın.” diyor.


Jordan’ın antrenmanları ile ilgili fikir vermesi için Nike Training Club (Antrenman Klübü) aktörün okul takımının oyun kurucusu, nam kazanmaya çalışan bir boksör ve filmin tehlikeli kötü adamı gibi rollerinden yola çıkarak üç antrenman seti oluşturdu. Bu antrenmanlar bir araya geldiğinde, hem aktörün oyunculuk hikayesini hem de antrenmanlarının sahip olduğu çeşitliliği gözlemleyebiliyorsunuz.


Bu programları deneyerek antrenman rutininizi kolayca değiştirebilirsiniz. Birini tamamladığınızda Jordan’ın kendisi tarafından yönetilen bir zorluk seviyesini aşmış olacaksınız.


15 DAKİKADA İÇİNİZDEKİ OYUN KURUCUYU HAREKETE GEÇİRİN


Bu 15 dakikalık, her yerde yapabileceğiniz antrenman atletik olmakla beraber ulaşılabilir de. Hızlıca yapılan vücut ağırlığı egzersizleri ile tüm ana kas gruplarınızı çalıştırarak denge ve çevikliğinizi artırabilirsiniz. Ayrıca ciddi kas gücü ve enerji gerektiren pliometrik egzersizler (büyük sıçramalar) ile yağsız kaslarınızı geliştirebilir ve kalori yakabilirsiniz.


SLIM CHANCE 2.0 İLE BOKSÖR ANTRENMANI YAPIN


Bu çok boyutlu antrenman barındırdığı hızlı ayak hareketleri ile hız ve dayanıklılığınızı artırırken, rotasyonel gövde hareketleri gövde dengenizi artırıp vücudunuzun merkezinden güç almanızı sağlıyor. Ciddi kalori gerektiren, hızlı kasılan kas lifi hareketleriyle ile uzamsal bilinciniz artacak, daha hızlı ve güçlü hareket edeceksiniz. 30 dakikalık bu set için tüm ihtiyacınız olan bir dambıl seti ve bir jimnastik topu.


BÜYÜK 4 AĞIRLAŞIN VE GÜÇLENİN


Squat. Hinge. Push. Pull. Bu ileri antrenman dört büyük harekete odaklanıyor ve spor salonu deneyimi gerektiriyor (eksiksiz bir spor salonuna gidebilmeli ve halteri nasıl kullanacağınızı iyi bilmelisiniz). 60 dakika içerisinde tüm vücut gücünüzü artırabilecek ve baştan ayağa tüm kaslarınızı geliştirebileceksiniz.


“The Nike Training Men’s Utility Tee” t-shirt artık hem nike.com hem de dünya çapındaki birçok Nike mağazasında sizleri bekliyor. 2018 bahar aylarında ise Çin genelinde stokta olacak. Jordan’dan ilham alınan üç antrenman setine NTC uygulamasından ulaşılabilir. Jordan’ın hikayesinin devamı için Nike Training ve Vice Sports ortak yapımı "Grounded” filmini kaçırmayın.

Diğer İçerikler