ŞİŞECAM’IN MERSİN DÜZCAM FABRİKASI’NDA 18 KADIN FORKLİFT VE VİNÇ OPERATÖRÜ OLARAK GÖREV YAPIYOR

ŞİŞECAM “İŞ’TE FIRSAT EŞİTLİĞİ” ÇALIŞMALARINI SÜRDÜRÜYOR


Şişecam’ın Mersin Düzcam Fabrikası’nda 18 kadın forklift ve vinç operatörü olarak görev yapıyor


Türkiye’nin en köklü kuruluşları arasında yer alan Şişecam Topluluğu “İş’te Fırsat Eşitliği” çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. Üretimde kadın temsilini artırmak için 2018 yılında başlattığı girişimlere yeni bir halka daha ekleyen Şişecam’ın Mersin Düzcam Fabrikası’nda 12 kadın daha forklift ve tavan vinci kullanma eğitimlerini tamamladıktan sonra işbaşı yaptı. Proje kapsamında fabrikada çalışmaya başlayan mavi yakalı kadın çalışanların sayısı 18’e ulaştı.


Şişecam Topluluğu, kurumsal vatandaşlık bilinciyle dünyanın ve Türkiye’nin gündeminde olan kadınların iş hayatına katılımının önündeki toplumsal cinsiyet eşitsizliği temelli engelleri ortadan kaldırmak amacıyla başlattığı “İş’te Fırsat Eşitliği” girişimi doğrultusundaki çalışmalarını sürdürüyor. Şişecam, 2019 yılında üretimde kadın temsilini artırmak amacıyla gerçekleştirdiği uygulamalar kapsamında Mersin Düzcam Fabrikası’nda 12 kadına daha eğitim verip istihdam sağladı. Bu son önemli adım ile proje kapsamında fabrikada istihdam sağlanan mavi yakalı kadın çalışanların sayısını 18’e ulaştı.

Mavi yakalı kadın çalışanlar, forklift ve tavan vinci kullanma eğitimlerini tamamladıktan sonra Şişecam Mersin Düzcam Fabrikası’nda işbaşı yaptı. Kadın forklift ve tavan vinci operatörleri aldıkları eğitimlerin ardından belgelerini alarak fiilen cam taşımaya, sevkiyat ve yükleme görevlerini de başarıyla yerine getirmeye başladı.

Türkiye’nin en köklü kuruluşları arasında yer alan Şişecam Topluluğu, iş gücüne eşit şartlarda katılımın toplumsal kalkınmanın anahtarı olduğu bilinciyle üretim tesislerinde kadın temsilini her seviyede artırmak için çeşitli projeler hayata geçiriyor. Öncelikli olarak kadınların iş gücüne katılımının önündeki engelleri aşmaya odaklanan Şişecam, istihdam ve yeteneği elde tutma süreçlerini değerlendirerek üretim tesislerindeki kadın çalışan sayısının artırılmasını hedefliyor.


Şişecam Topluluğu Hakkında

Türkiye’nin en köklü kuruluşları arasında yer alan Şişecam Topluluğu düzcam, cam ev eşyası, cam ambalaj ve cam elyafı gibi camın tüm temel alanları ile soda ve krom bileşiklerini kapsayan iş kollarında küresel bir oyuncudur. “Düzcam”, “Cam Ev Eşyası”, “Cam Ambalaj” ve “Kimyasallar” olmak üzere dört ana iş grubunda faaliyet gösteren Topluluk, Türkiye’nin yanı sıra Almanya, İtalya, Bulgaristan, Romanya, Slovakya, Macaristan, Bosna Hersek, Rusya Federasyonu, Gürcistan, Ukrayna, Mısır ve Hindistan’da üretim yapmaktadır.

Bugün dünyanın cam ev eşyasında üçüncü, cam ambalaj ve düzcamda beşinci büyük üreticisi konumundaki Şişecam Topluluğu, dünyanın en büyük yedinci sentetik soda üreticisi olmasının yanı sıra krom kimyasallarında dünya lideridir.Şişecam, 80 yılı aşkın deneyimi, 22 bin çalışanı, 13 ülkeye yayılan üretim faaliyetleri ve 150 ülkeyi aşan satışlarıyla uluslararası ölçekte bir Topluluk olarak ana faaliyet alanlarında dünyanın en büyük üç üreticisinden biri olma hedefiyle yoluna devam etmektedir.

www.sisecam.com.tr

Diğer İçerikler