D-MARIN’DEN PAZAR LİDERİ BİR UYGULAMA DAHA: İKİ DAKİKADA ONLINE REZERVASYON

D-MARIN’DEN PAZAR LİDERİ BİR UYGULAMA DAHA: İKİ DAKİKADA ONLINE REZERVASYON
 

Atina, 05.10.2022 – D-Marin, müşterilerinin şirketin hizmet verdiği marinalarından herhangi birinde tercih ettikleri yeri iki dakikadan kısa bir sürede seçip, rezerve etmelerini sağlayan yeni online rezervasyon platformunu hayata geçirdi. Uygulamanın başlangıcından bu yana yeni rezervasyonların %35’inden fazlası yeni dijital platform üzerinden yapıldı.

Online rezervasyon sisteminin hayata geçirilmesi, grubun “Connected Marina” (Bağlantılı Marina) stratejisinin bir parçasını oluşturuyor ve şirketin tüm müşterilerine olağanüstü bir yatçılık deneyimi sunan ve piyasaya öncülük eden seçkin hizmetler geliştirme taahhüdünü ortaya koyuyor. 

D-Marin Dijital Hizmetler Başkanı Matthias Gehring uygulamaya ilişkin değerlendirmesinde şunları söyledi: “Belirli bir bağlama yerinin anında rezervasyon ve anında onay ile online olarak seçilebilmesi, operasyonel sistemlerimizin tam entegrasyonu sayesinde sunulan ve sektörde benzeri bulunmayan bir çözüm. Özel yaklaşımımız sayesinde tüm müşterilerimize bu hayat kolaylaştıran hizmeti sunabiliyoruz; böylece müşterilerimiz sıraya girmek, beklemek ya da marinada yer bulma endişesi yaşamak yerine gün batımının keyfini çıkarabiliyorlar. D-Marin müşterilerinin yeni dijital hizmetleri bu denli hızla benimsemesinden büyük mutluluk duyuyor ve gelecekte heyecan verici başka projeler hayata geçirmeyi tasarlıyoruz. Şu ana kadar müşterilerimizin geribildirimleri son derece olumlu.”

Daha fazla bilgi için lütfen www.d-marin.com/en/new-online-services/ adresini ziyaret edin.

 

 

D-Marin Hakkında:

 

2003 yılında kurulan ve merkezi Yunanistan’da bulunan, seçkin yat marinalarının lider işletmecisi D-Marin, Yunanistan, Türkiye, Birleşik Arap Emirlikleri, Karadağ ve Hırvatistan’da toplam 10.000’e yakın iskele ve 2.000’den fazla tekneyi ağırlayabilen kuru havuz tesislerine sahip 16 marina işletmektedir. D-Marin, özel müşterilerine ve iş ortaklarına üstün kalite standartları ve birinci sınıf müşteri hizmetleri temin ederek müşterilerine zenginleştirilmiş yatçılık deneyimleri sunmak için çalışmaktadır.

 

 

 

İletişim: 

McKenna Townsend

d-marin@mckennatownsend.com 

+44 1425 472330

 

Natalia Amolochiti

 

Head of CX and Marketing

 

M: +30 6944 700553

 

namolochiti@d-marin.com

 

 

Diğer İçerikler