32. ANKARA ULUSLARARASI FİLM FESTİVALİ’NDE VEKAM ÖZEL GÖSTERİMİ

32. ANKARA ULUSLARARASI FİLM FESTİVALİ’NDE 

 VEKAM ÖZEL GÖSTERİMİ

 

Koç Üniversitesi Vehbi Koç Ankara Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (VEKAM)’ın yürüttüğü sözlü tarih çalışmaları kapsamında çekilen Derman Eczanesi, Keçiören Islığı ve Vedat (Vahric) Aslangül belgeselleri Ankara Uluslararası Film Festivali’nde izleyiciyle buluşuyor. Yönetmenliğini Kerime Senyücel’in üstlendiği belgesel filmlerin yanı sıra VEKAM’ın danışmanlık verdiği, eski Ankara'nın tarihine ve kültürüne odaklanan, yönetmenliğini Muhammed Murat Arslan’ın yaptığı Ankara Manzarası belgeselinin gösterimi de yapılacak.

 

Koç Üniversitesi Vehbi Koç Ankara Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (VEKAM)’ın yürüttüğü sözlü tarih çalışmaları kapsamında çekilen, yönetmenliğini Kerime Senyücel’in üstlendiği Derman Eczanesi, Keçiören Islığı ve Vedat (Vahric) Aslangül belgesel filmleri, Ankara Uluslararası Film Festivali’nde izleyici ile buluşuyor.

Ankara Film Festivali’nin VEKAM ile ortaklaşa düzenlediği etkinliğin, VEKAM Ankara Özel Gösterimi bölümünde, Ankara kent merkezi ve ilçelerini kapsayan araştırmaya dayandırılarak kurgulanmış olan 4 film yer alıyor. 

“Ankara Manzarası” filmi, Muhammed Murat Aslan’ın yönetmenliğinde, Hollanda Amsterdam Rijksmuseum envanterinde kayıtlı olan ve 18. yüzyıla tarihlenen Ankara Manzarası isimli tablo ekseninde Ankara'nın tarihine ve kültürüne odaklanıyor. 

Ankara Manzarası, Yönetmen: Muhammed Murat Arslan

Hollanda Amsterdam Rijksmuseum envanterinde kayıtlı 18. Yüzyıla tarihlenen “Ankara Manzarası” isimli tablo; Ankara’nın görsel tarihinde çok önemli bir belge niteliğinde. İki bölümden oluşan resmin ilk kısmında şehrin genel görünümü yer alıyor. İkinci kısımda ise sosyal hayattan kesitler mevcut. Ankara Manzarası Belgeseli, “Ankara Manzarası” tablosu ekseninde eski Ankara’nın tarihine ve kültürüne odaklanıyor.

 

Derman Eczanesi – Ecz. Niyaz Dermancı, Yönetmen: Kerime Senyücel

Niyaz Dermancı 95 yaşında, Ankara’nın en eski eczacısı. 1956 yılından beri eczacılık yapmakta. Eczacılığın yanında İstanbul Tıp Fakültesi’nden dermatolog olarak mezun olmuş. Ankara kalesinde Odun pazarında babasından kendisine geçen Derman Eczanesi’nin sahibi. Niyaz bey, “havan eczacısı” denen ilaç karışımlarını yapabilen eski tarz bir eczacı. Her gün kendi kullandığı otomobiliyle iş yerine gelir. Gün boyu sadece Ankara’nın değil, Türkiye’nin her tarafından gelen hastalarını görür, onlara reçete yazar, değişik dermatolojik karışımlar yapar. Belgesel Niyaz Dermancı’nın karizmatik kişiliğini, yaşam öyküsünü ele alıyor.

 

Keçiören Islığı, Yönetmen: Kerime Senyücel

Dolun Gürerk, bugün 80’li yaşlarında emekli bir iş insanı. Keçiörenli… 20’li yaşlarına kadar Keçiören’den çıkmamış. Sonra da Keçiören beton kent haline gelene kadar hemen her gün oraya uğramış. 50’li yıllarda arkadaşlarıyla Keçiörenspor’u kurmuşlar. Belgeselde o günün genç futbolcuları bir zamanların ünlü gazino binasında toplanıp, sonra seyirciyi Keçiören’de eskileri anımsatan bir tura çıkarıyor.

 

Vedat (Vahric) Aslangül, Yönetmen: Kerime Senyücel

Vedat (Vahric) Aslangül, Ankara’nın ünlü “Şık Düğme” tuhafiyecisinin 50 yıl tezgâhtarlığını yapmış. Yaşamı Keçiören’de geçmiş. 40’lı-50’li yılların Keçiören’ini anlatıyor. Değişik din ve inançların bir arada yaşadığı yılları anımsatıyor. Geçmişin yazlık bağ evlerinin Keçiören’ini günlük yaşam, sosyal mekânlar anlatılıyor. Vedat Bey, seyirciyle aile fotoğraflarını da paylaşıyor. Önyargıların genç kuşaklarda aşıldığından bahsediyor.

 

Etkinlik ve filmlerle ilgili detaylı bilgiyi web sayfasından ulaşılabilir: https://vekam.ku.edu.tr/events/festival_tr/

 

VEKAM Hakkında:

Başkent Ankara ve çevresiyle ilgili araştırmalar yapan Koç Üniversitesi Vehbi Koç Ankara Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (VEKAM), bilim, kültür ve sanat dünyasına hizmet amacıyla 1994 yılında kuruldu. VEKAM bünyesinde, Vehbi Koç’un hayatına ait belgelere dayanarak gerçekleştirilen çalışmaların yanı sıra Ankara ve çevresinin kültürel mirasının, tarihinin ve ekonomisinin araştırılması, belgelenmesi ve korunmasına yönelik akademik çalışmalar yürütülmektedir. VEKAM ayrıca Ankara ve çevresi ile ilgili kitap, tez, makale ve süreli yayınlardan oluşan kapsamlı uzmanlık kütüphanesi ve zengin arşiviyle her yaştan araştırmacıya hizmet sunmaktadır. Ankara konusunda dünya çapında bir başvuru kaynağı olmak VEKAM’ın öncelikli hedefleri arasında yer alırken, VEKAM Yayınları da her geçen gün gelişen bir kaynak haline gelmektedir.

 

 

Diğer İçerikler