YATAĞAN’DA 400 DÖNÜMLÜK ŞİŞECAM HATIRA ORMANI

ŞİŞECAM DİKTİĞİ FİDANLARLA UMUTLARI YEŞERTİYOR

 

 Yatağan’da 400 Dönümlük 

Şişecam Hatıra Ormanı 

 

Geçen yıl Türkiye’nin farklı yerlerinde meydana gelen orman yangınları sonrası gelecek nesillere nefes olmak için fidan desteği sözü veren Şişecam, Yatağan’da bir Hatıra Ormanı oluşturdu. Şişecam Yönetim Kurulu Başkanı ve Murahhas Üyesi Prof. Dr. Ahmet Kırman proje ile ilgili olarak, “İklim değişikliğinin yarattığı çevre sorunlarının yanı sıra insan eliyle de gün geçtikçe kaynakları tükenen dünya için çevre ve sürdürülebilirlik adına atılan her olumlu adımın önemi büyük. Tüm faaliyetlerini sürdürülebilirlik odağı ile yürüten bir şirket olarak geçtiğimiz yıl yaşanan yangınların ardından ormanları ve umudu yeşertmek için fidan bağışı sözü vermiştik. Bu sözümüzü tuttuk ve Yatağan’da 400 dönüm arazi üzerine bir hatıra ormanı oluşturduk.” dedi.

 

19.07.2022 – İklim değişikliğinin yarattığı çevre sorunlarının yanı sıra insan eliyle de gün geçtikçe kaynakları tükenen dünya için çevre ve sürdürülebilirlik adına atılan her olumlu adımın önemi büyük. Tüm faaliyetlerini Care For Next sürdürülebilirlik stratejisi ile uyumlu olarak ve değer yaratma yaklaşımı çerçevesinde şekillendiren Şişecam, geçen yıl Türkiye’nin farklı yerlerinde meydana gelen orman yangınları sonrası gelecek nesillere nefes olmak için fidan desteği sözü vermişti. Şişecam, bu sözünü tutarak Yatağan Çayboyu Şefliği, Gübbey Mevkii’nde 400 dönüm arazi üzerine Şişecam Hatıra Ormanı oluşturdu.

Şişecam Yönetim Kurulu Başkanı ve Murahhas Üyesi Prof. Dr. Ahmet Kırman “Hepimizin birincil evi olan gezegenimizi korumak, sürdürülebilirliği tüm faaliyetlerinin merkezine alan Şişecam’ın 3 temel önceliğinden biridir. Bu yaklaşım doğrultusunda dünyamızı korumaya yönelik inisiyatif alıyor, dokunduğumuz her alanda çevreci projeleri hayata geçirmek için durmaksızın çalışıyoruz. Geçtiğimiz yıl da Türkiye’nin bugüne kadar yaşadığı en büyük orman yangınıyla kaybettiğimiz canların ve habitatın üzüntüsünü yüreğimizde hissetmiş, ülkemize fidan bağışı sözü vermiştik. Bu sözümüzü yerine getirerek Muğla ili, Yatağan Çayboyu Şefliği, Gübbey Mevkii’nde Şişecam Hatıra Ormanı’nı oluşturmuş olmanın mutluluğunu yaşıyoruz.” dedi. 

 

“Üretim yaptığımız bölgelere fidanlar kazandırıyoruz.”

 

Prof. Dr. Ahmet Kırman Şişecam’ın, uzun yıllardır üretim tesislerinin olduğu alanlarda ağaçlandırma çalışmalarını sürdürdüğünü ifade ederek sözlerine şöyle devam etti: “Şişecam’a ait tüm tesislerin sınırları içerisinde ortalama 5 ile 10 dönümlük alanı ağaçlandırmaya ayırıyor, faaliyet gösterdiğimiz bölgeleri daha yeşil hale getirmek için fidan dikimi gerçekleştiriyoruz. Bu kapsamda Muğla, Yatağan ve İstanbul-Yalıköy Bölgesi’nde 2000 yılında başlattığımız ağaçlandırma çalışmalarıyla hayata geçirdiğimiz ormanlık alanlar 368 dönüme ulaştı. Ülkemizde, Mersin’den Kırklareli’ne, Balıkesir’den Yenişehir’e üretim faaliyeti gösterdiğimiz her şehirde ağaçlandırma çalışmalarımıza devam ediyor, her yıl binlerce fidan dikimi gerçekleştiriyoruz. Yatağan’da 400 dönüm üzerine oluşturduğumuz ormanın da canlılar için yeni bir yaşam alanı, gelecek nesiller için nefes olmasını diliyor, diktiğimiz fidanlarla umutları yeşertmeyi hedefliyoruz.”

 

Şişecam Hakkında

1935 yılında Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün vizyonu doğrultusunda Türk cam sektörünü kurmak amacıyla temelleri atılan Şişecam, cam ve kimyasallar alanında güçlü bir küresel oyuncudur. Düzcam, cam ev eşyası, cam ambalaj ve cam elyafı gibi camın tüm temel alanlarında faaliyet gösteren tek küresel şirket olan Şişecam, cam ev eşyası alanında en büyük iki, cam ambalaj ve düzcam alanlarında ise en büyük beş global üretici arasında yer almaktadır. Şişecam, dünyanın en büyük üç soda üreticisi arasında olmasının yanı sıra krom kimyasallarında dünya lideridir.

Düzcam, cam ev eşyası, cam ambalaj, kimyasallar, otomotiv, cam elyaf, maden, enerji ve geri dönüşüm iş kollarında öncü bir rol üstlenen Şişecam, üretim faaliyetlerini Türkiye’nin yanı sıra Almanya, İtalya, Bulgaristan, Romanya, Slovakya, Macaristan, Bosna Hersek, Rusya Federasyonu, Gürcistan, Ukrayna, Mısır, Hindistan ve ABD’de yürütmektedir.

Yetkin insan kaynağı ve akıllı teknolojilerle ana faaliyet alanlarında dünyanın en büyük 3 üreticisinden biri olma hedefine güçlü adımlarla ilerleyen Şişecam, yarının ihtiyaçlarını da göz önünde bulundurarak dijital altyapısını ve kültürünü dönüştürmeye kesintisiz devam etmektedir. 87 yıllık deneyim, 23 Bin çalışan, dört kıtada 14 ülkeye yayılan üretim faaliyetleri ve 150 ülkeyi aşan satış ağına sahip Şişecam, “Küresel Mükemmellik” stratejisi doğrultusunda ve tüm ekosisteminin gelişimini destekleyen kapsayıcı bir yaklaşım ile büyüme yolculuğunu sürdürmektedir. Şişecam, Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları ile uyumlu ve entegre olarak hayata geçirdiği Care For Next stratejisi ile gezegeni korumak, toplumu güçlendirmek ve yaşamı dönüştürmek için sorumluluk almaktatüm deneyim ve yetkinliklerini her alanda sürdürülebilir gelişim için kullanmaktadır. 

www.sisecam.com.tr

Diğer İçerikler