‘Bir Usta Bin Usta’ Amasya Yassıçal Çuha Dokuma Kursu Tamamlandı

‘Bir Usta Bin Usta’

Amasya Yassıçal Çuha Dokuma Kursu Tamamlandı


Anadolu Sigorta tarafından hayata geçirilen ‘Bir Usta Bin Usta’ Projesi kapsamında Amasya’da açılan Yassıçal Çuha Dokuma kursunu başarıyla tamamlayan 28 kursiyer mezun oldu.


Anadolu Sigorta’nın kaybolan ya da kaybolmaya yüz tutan mesleklere olan ilgiyi arttırmak ve bu meslekleri yeniden canlandırmak amacıyla 2010 yılında hayata geçirdiği ve Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın teknik danışmanlığında gerçekleştirdiği “Bir Usta Bin Usta” Sosyal Sorumluluk Projesi Amasya Yassıçal Çuha Dokuma Kursu tamamlandı. Dokuma eğitimini başarıyla tamamlayan kursiyerler, 22 Temmuz 2019 tarihinde gerçekleşen kapanış töreninde kurs bitirme belgelerini alarak mezun oldu. Kursiyerlerin el emeği ürünler, 1 hafta boyunca Saraydüzü Kışla Binası ve Milli Mücadele Müzesi’nde sergilenecek.


Eğitmenliğini Hatice Bünyat’ın yaptığı Çuha Dokuma kursunu başarıyla tamamlayan 28 kursiyer, 29 Nisan 2019 tarihinde başlayan kursta iki buçuk ay boyunca 256 saat eğitim görerek birer usta adayı haline geldiler.


2010 yılında hayata geçirilen ve 2019 yılı itibariyle 10. Yılını kutlayan “Bir Usta Bin Usta” Sosyal Sorumluluk Projesi kapsamında yıl sonuna kadar 50 mesleki kurs tamamlanmış olacak. Proje kapsamındaki kurslar ile bir yandan yerel mesleklerin kaybolması önlenirken, diğer yandan kurslara katılan genç usta adaylarına yeni iş olanakları yaratılmış oluyor.

“Bir Usta Bin Usta” Projesi ile ilgili detaylı bilgiye www.birustabinusta.com.tr adresinden ulaşabilirsiniz.


Amasya – Yassıçal Çuha Dokuma

Çuha dokuma, yüzyıllar öncesinde Amasya Yassıçal Köyü’nde yapılan, unutulmaya yüz tutmuş el sanatlarımız arasındadır. Ülkemizde tek yöreye has özel motifleri olan özgün bir dokuma türüdür. Eskiden kullanılan tezgah sistemi ve araç gereçlerle devam ettirebilmektedir. Çözgüsü ve gücüsü elle hazırlanarak yapılmaktadır. 150-200 yıllık yöreye özgü motifler bugün hala kullanılmaktadır. Duygu ve düşüncelerin renk renk işlendiği çuhalar, kızların çeyiz sandıklarında ninelerin kızlarına ve torunlarına bıraktıkları emanetler olarak günümüze kadar gelmiştir. Günümüzde salon takımları, kıyafetler ve çanta yapımında kullanılmaktadır. Başlıca çuha dokuma motifleri Eminem, Süleyman, Tekke Peşkürü, Sinekli, Haşhaş Tahtalı, Mehmet Dede vb. adlarıyla yörede bilinmektedir.

Diğer İçerikler