​KOÇ ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ “ORGAN NAKLİ MERKEZİ” AÇILDI

KOÇ ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ

“ORGAN NAKLİ MERKEZİ” AÇILDI

Koç Üniversitesi Hastanesi’nde Prof. Dr. Münci Kalayoğlu mentorluğunda kurulan Organ Nakli Merkezi hizmete girdi. Prof. Dr. Münci Kalayoğlu liderliğinde oluşturulan ekipte, Böbrek ve Pankreas Nakli Merkezi Sorumlusu Prof. Dr. Burak Koçak ve Karaciğer Nakli Merkezi Sorumlusu Doç. Dr. Turan Kanmaz bulunuyor. Merkez, tecrübeli ekibin yanı sıra sektördeki son teknolojik gelişmeler doğrultusunda yüksek kalitede donatılan alt yapısı ve uygulanan modern cerrahi tekniklerle başarılı operasyonlara imza atmayı amaçlıyor.


Koç Üniversitesi Hastanesi’nde hizmete açılan Organ Nakli Merkezi hasta kabulüne başladı. Başarılı operasyonlara imza atmaya başlayan merkezin mentorluğunu dünyanın en yaratıcı 20 çocuk cerrahından biri seçilen Prof. Dr. Münci Kalayoğlu üstleniyor. Merkez, Türkiye’de bir ihtiyaç haline gelen organ naklinde, hastalara ve organ bağışçılarına ileri düzeyde organ nakli uygulamalarını sunuyor.


Merkezde ayrıca Böbrek ve Pankreas Nakli Merkezi Sorumlusu Prof. Dr. Burak Koçak ile Karaciğer Nakli Merkezi Sorumlusu Doç. Dr. Turan Kanmaz da bulunuyor. Uluslararası deneyime sahip olan ekip, böbrek, pankreas ve karaciğer nakilleri gerçekleştiriyor. Karaciğer, böbrek ve pankreas nakillerinin bir arada yapılabildiği nadir merkezlerden biri olan Koç Üniversitesi Hastanesi Organ Nakli Merkezi’nde, çocuklara ayrı ayrı ya da eş zamanlı olarak böbrek ve karaciğer nakilleri yapılabiliyor.


Standart laparoskopik (kapalı) yöntemle, göbek deliğinden girilerek veya robot yardımlı olarak vericiden böbrek alma ameliyatının yapılabildiği merkez, aynı zamanda Türkiye’de EFI Akreditasyon Belgesi’ni alan ilk immünoloji laboratuvarıyla da çalışmalar yürütüyor. Ekip iki çocuk cerrahı, üç ürolog, iki genel cerrah, iki nefrolog, iki gastroenterolog ve bir çocuk gastroenteroloğundan oluşuyor.


Organ nakline hazırlık ve nakil sonrası takip sürecinde de hastalarına yüksek kalitede hizmet sunmayı hedefleyen merkezde, ameliyathaneden laboratuvara, görüntüleme ünitelerinden yoğun bakım ve yatan hasta katlarına kadar her detay titizlikle tasarlandı.


Koç Üniversitesi Hastanesi Hakkında

Koç Üniversitesi Hastanesi, Eylül 2014'te Koç Üniversitesi’nin eğitim ve araştırma hastanesi olarak faaliyete geçti. 2016 yılı itibarıyla, hastane kapasitesini 404 tek kişilik yatan hasta odasına ve 73 yoğun bakım ünitesine (366 yetişkin ve 111 pediatrik) yükseltti. 13 operasyon ve 14 müdahale odası ile 4.000'den fazla operasyon gerçekleştirildi. 2016 yılı boyunca Koç Üniversitesi Hastanesi, 1.600'den fazlası uluslararası hasta olmak üzere, yaklaşık 6.000 kişiye yatarak tedavi ve 65.000 kişiye ayakta tedavi hizmeti vermiştir.


220.000 metrekarelik bir alanı kapsayan Sağlık Bilimleri Yerleşkesi; tıp okulu, hemşirelik okulu, araştırma laboratuvarları ve İleri Öğrenme Merkezi'ni kapsamaktadır. Sağlık Bilimleri Kampüsü, yenilikçi yaklaşımı ve Kuzey Amerika standartlarındaki dinamik ekibiyle sağlık sektöründe nitelikli insan kaynağının yaratılmasına katkıda bulunmayı amaçlamaktadır.

Diğer İçerikler